porozmawiajmy

Porozmawiajmy o bibliotekach!

10 lutego 2014

O bibliotekach będziemy rozmawiać pod koniec czerwca. Dlaczego więc piszemy o tym dziś? Ponieważ jeszcze tylko przez kilka dni możecie zgłosić wystąpienie na konferencję “Rozmowy o bibliotekach” organizowaną przez Bibliotekę Politechniki Łódzkiej.

Zgłoszenia

Ze zgłoszeniami należy się pospieszyć — tylko do 16 lutego na adres konferencja@lib.p.lodz.pl można przesyłać propozycję tytułów wystąpień wraz z krótkimi opisami. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania tematów kontrowersyjnych, pobudzających uczestników do dyskusji, na którą będzie sporo czasu po każdym wystąpieniu.

Po 20-30-minutowym wystąpieniu będzie więc drugie tyle na dyskusję. Prelegenci będą moderowali dyskusję po swojej prezentacji, a także będą mogli wyznaczyć osobę, która im w tym pomoże.

Chociaż każdy może zgłosić dowolny temat, na stronie konferencji znajdziemy podpowiedzi, jakie sprawy warto poddać dyskusji:

  • centralne systemy informacji o pracach naukowych (POLON, PBN…),
  • finansowanie baz danych w ramach WBN,
  • bibliotekarz dyplomowany w statutach uczelni,
  • multiwyszukiwarki,
  • katalogowanie – różne aspekty,
  • zmiany organizacyjne w bibliotekach,
  • aranżacja wnętrz bibliotecznych w związku z nowymi usługami (architektura bibliotek),
  • system kształcenia bibliotekarzy w Polsce,
  • zawód bibliotekarza – czy ma przyszłość itp.

Czym ta konferencja różni się od innych?

Jak już wspomniałem, nie znamy tematu przewodniego. Być może wyłoni się niedługo, a być może w ogóle go nie będzie. To zależy od nas. To dlatego, że zgłosić można wystąpienie na niemal każdy temat, a na ostateczny kształt programu możemy wpływać nie tylko zgłaszając wystąpienie, ale również biorąc udział w głosowaniu.

Decyzję o tym, które wystąpienia zostaną przyjęte, decydują bibliotekarze — każdy z Was będzie mógł wziąć udział w głosowaniu od 17 lutego do 9 marca. Może więc zdarzyć się, że program, który poznamy 16 marca, będzie zawierał wystąpienia związane ze sobą tematycznie, a może być tak, że podczas konferencji co godzinę będzie mowa o czymś zupełnie innym.

Czy warto?

Nie mam wątpliwości, że na konferencję w Łodzi i Rogowie warto jechać. Nie tylko ze względu na świetną atmosferę poprzednich edycji, ale też niespotykaną w naszej branży oddolną selekcję wystąpień i formułę mocno nastawioną na dyskusję. Z niecierpliwością czekam więc na głosowanie, a potem na program oraz na informację, czego będzie w tym roku dotyczyła prekonferencja (mam nadzieję, że dowiemy się niebawem).

Nie zapomnijcie wysłać zgłoszeń, a za tydzień lub nieco później oddać głosy na prelegentów oraz tematy, które Waszym zdaniem zasługują na obecność na konferencji “Rozmowy o bibliotekach”.