Rozmowy o bibliotekach

Konferencja “Rozmowy o bibliotekach” — ja już zagłosowałem, a Ty?

17 lutego 2014

Od dziś można głosować na propozycje wystąpień nadesłane organizatorom konferencji “Rozmowy o bibliotekach”, do czego Was wszystkich namawiam. Nawet jeżeli nie wybieracie się na konferencję, to warto oddać swój głos, ponieważ część wystąpień będzie być może dostępna później w Internecie.

Poniżej prezentuję wystąpienia, które wybrałem:

 1. Katalog biblioteczny: czarna dziura czy jedyna nadzieja dla profesji? (Henryk Hollender) – temat i abstrakt brzmią naprawdę interesująco, a i zgłaszającego miałem okazję już słuchać na kilku konferencjach i wiem, że po jego wystąpieniach wywiązała się niejedna ciekawa dyskusja.
 2. Siedem grzechów głównych biblioteki na Facebooku (Bożena Jaskowska) – przeprowadziłem i widziałem sporo prezentacji na temat Facebooka, jednak mam wrażenie, że wiele z nich pomija tematy, które Bożena wymienia w abstrakcie. Szczególnie dyskusja nad sensem obecności na Facebooku jest niezwykle aktualna ze względu na ostatnie zmiany wprowadzane przez ten serwis.
 3. Tożsamość wizualna bibliotek akademickich w ich przestrzeni fizycznej (Agata Krawczyk) – systemy identyfikacji wizualnej bibliotek to temat, o którym warto porozmawiać. Szczególnie dlatego, że ciągle niewiele bibliotek w Polsce z nich korzysta, a są one świetnym narzędziem nie tylko budowania wizerunku, ale także ogromnym ułatwieniem w zrozumieniu i poruszaniu się po bibliotece. Pisał o tym niedawno Kuba Kołakowski na swoim blogu LibWay.org.
 4. Bibliotekarze współtwórcami biblioteki od koncepcji do realizacji – z doświadczeń praktyka (Dorota Matysiak) – spotkałem się z kilkoma bibliotekami, których bibliotekarze cierpieli właśnie dlatego, że zostali wyłączeni z procesu projektowania biblioteki, a architekt nie do końca dobrze zidentyfikował potrzeby placówki. Mam też nadzieję, że wywiąże się dyskusja na temat uczestniczenia użytkowników biblioteki w jej projektowaniu.
 5. Jak odstraszyć czytelnika, czyli strony internetowe bibliotek (Paulina Milewska) – od lat znam Paulinę i wiem, że zrobi ciekawą prezentację pokazującą problem z wielu stron. W dodatku temat jest mi bardzo bliski, bo sam zajmuję się projektowaniem i tworzeniem serwisów internetowych.
 6. Kto winien: użytkownik czy system? Na granicy edukacji informacyjnej i użyteczności (Dominika Paleczna) – kolejny bardzo interesujący temat, po którym możemy liczyć na nie mniej ciekawą dyskusję. Edukować czytelników czy dostosowywać systemy do ich potrzeb? Oto jest pytanie (a odpowiedź pewnie pośrodku)
 7. Chmura bibliotek (Aleksander Radwański) – “powszechna usługa sieciowa, pozwalająca na natychmiastowy dostęp do zasobu cyfrowego (jeśli taki istnieje) lub fizycznego materiału bibliotecznego w najbliższej możliwej lokalizacji” brzmi jak marzenie każdego czytelnika. Chętnie posłucham, chętnie porozmawiam.
 8. Krótka droga awansu zawodowego pracownika biblioteki (Jolanta Stępniak) – o problemie pisał ostatnio Maciek Rynarzewski na blogu Pulowerek.pl. Bardzo mnie interesuje, co powie na ten temat dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej, a także dyrektorzy innych bibliotek akademickich.
 9. Czy to jeszcze Biblioteka? Nowoczesne usługi, a aranżacja przestrzeni, w oparciu o realizacje w bibliotekach i centrach informacji w Polsce i za granicą (Agnieszka Wolańska) – szykuje się ciekawa prezentacja i rozmowa. Wiem, że Agnieszka od dawna interesuje się tematem, a jej wystąpienia o fasadach bibliotek na IV Wrocławskich Spotkaniach Bibliotekarzy chyba każdy wysłuchał z przyjemnością.

Oczywiście namawiam Was także na zagłosowanie na moje wystąpienie, w którym opowiem trochę o wyszukiwarkach używanych w bibliotekach i dlaczego nazywanie systemów discovery multiwyszukiwarkami jest dość ryzykowne. ;)

Głosować mogą wszyscy zainteresowani, wystarczy wybrać wystąpienia z listy pod adresem i wysłać: https://www.surveymonkey.com/s/VIKBPL

Tytuły i opisy propozycji wystąpień można znaleźć pod adresem: http://bg.p.lodz.pl/konferencja_2014/tematy.html


Fot. Materiały promocyjne konferencji

 • Warto jeszcze zwrócić uwagę na przykład na propozycję Witolda Kozakiewicza (Biblioteka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi).

  Na zachętę fragment abstraktu: “Występując trochę w roli adwokata diabła chciałbym sprowokować dyskusję na temat tego, co jeszcze w ciągu nadchodzącego dziesięciolecia może zniknąć z bibliotek, nie tylko w warstwie fizycznej, ale także organizacyjnej…” – zapowiada się ciekawie. :)