Bibliotekarz Roku 2013

Alternatywny Bibliotekarz Roku 2013 wybrany!

16 stycznia 2014

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ogłosiło wczoraj kolejną edycję konkursu “Bibliotekarz Roku”. W ramach niego każdy może zgłosić bibliotekarzy, których działalność w zeszłym roku uważa za wyróżniającą się i zasługującą na nagrodę.

Organizatorzy zaznaczają, że „Bibliotekarz Roku to nagroda za konkretne dokonania w 2013 r., a nie za osiągnięcia z lat minionych”, jednak lektura regulaminu pokazuje, że nie do końca tak jest. Znajduje się w nim zapis o kryteriach formalnych, z których wynika, że Bibliotekrzem Roku według SBP może zostać jedynie osoba o odpowiednim wykształceniu oraz z co najmniej pięcioletnim stażem w bibliotece. Szczerze mówiąc trudno mi zrozumieć takie obostrzenia, skoro głównym wyznacznikiem ma być działalność z ubiegłego roku.

Tym bardziej, że spotkałem wielu młodych bibliotekarzy, którzy nie mają długiego stażu pracy, a jednak ich działalność wyróżnia się nie tylko na tle województwa, ale także całego kraju. Pierwszy z brzegu przykład: Paulina Milewska, która wymyśliła i od 2010 roku koordynuje Odjazdowego Bibliotekarza, a od 2011 roku współkoordynuje akcję KsięgoZbiór nie mogłaby i nie może kandydować na Bibliotekarza Roku właśnie ze względu na wymagania dot. zatrudnienia i stażu.

Oczywiście mogliby znaleźć się lepsi kandydaci, ale Paula nie miałaby nawet szansy wystartować w konkursie. Smaczku dodaje fakt, że na stronie SBP możemy przeczytać: „na razie wśród kandydatów brak przedstawicieli bibliotek naukowych i osób o osiągnięciach ponadlokalnych” (biblioteka Pauliny jest właśnie biblioteką naukową).

Mój Bibliotekarz Roku 2013

Zastanawiałem się, kto dla mnie jest Bibliotekarzem Roku 2013, przypominając sobie wszystkie twarze, które poznałem oraz wszystkie akcje i projekty, za którymi stały te osoby. Od bibliotekarzy z bibliotek gminnych do tych z bibliotek akademickich i Biblioteki Narodowej. Zdałem sobie sprawę, że od każdego z nich zależy to, jak będą postrzegane biblioteki i to oni są głównym wyznacznikiem jakości ich usług.

Dlatego moim Bibliotekarzem Roku 2013 jest każdy bibliotekarz, który swoją ciężką pracą przyczynia się do poprawy tych rzeczy, bez względu na staż czy wykształcenie.

Bibliotekarz Roku
Oczywiście, uprzedzając komentarze, plakat zainspirowany jest okładką magazynu Time z 2006 roku, która jednak świetnie oddaje, co czuję.

Twój Bibliotekarz Roku 2013

I tutaj prośba do Was – wpiszcie w komentarzach swoich Bibliotekarzy Roku – osoby, które Was inspirują do działania i dzięki którym Wasze biblioteki działają lepiej i przyciągają coraz więcej użytkowników.

 • Joanna Szymanowicz

  No jak to kto – Paulina Milewska :)

 • Paulina Milewska

  Magdalena Kokosińska – serce Biblioteki WSP w Łodzi!

  • Magdalena Kokosińska

   E tam, ja jestem analogowa :) Stawiam na Ciebie, cyfrową Paulę :)

 • Grześ Winnicki

  a ja bym przekornie zglosił w konkursie SBP dyr. Makowskiego

 • Grześ Winnicki

  wykształcenieodpowiednie do stanowiska merytorycznego..wiec niekoneicznie kierunkowe:))

 • Magdalena Kokosińska

  Ale Paula ma 5-letni staż :) I zostanie przez nas zgłoszona :)

  • Paulina Milewska

   Magdaleno, staż już mam, ale nie spełnię tym razem innego z wymogów…

   • Magdalena Kokosińska

    Drobnostka. Da się załatwić ;)

 • Beata

  O co tyle szumu? Paulina Milewska i już :-)