Fot. Nic McPhee

Jak umieścić Hot Articles na stronie biblioteki?

18 lipca 2013

Co jakiś czas otrzymuję pytania o to, w jaki sposób osadzić na stronie biblioteki bX Hot Articles, czyli bezpłatny gadżet wyświetlający najpopularniejsze artykuły z danej dziedziny, o którym kiedyś pisałem.  Postanowiłem zrobić krótki poradnik krok po kroku, który w tym pomoże. Całość to kwestia dosłownie kilku minut.

Najpierw wchodzimy na stronę rejestracji, zaznaczamy akceptację regulaminu i klikamy “Next”:

bx_ha_tut_1

Na następnej stronie formularza wypełniamy starannie wszystkie pola i ponownie klikamy “Next”:

Screen Shot 2013-07-18 at 2.21.22 PM

Nie wszystkie pola tu są obowiązkowe — np. nie ma konieczności wpisywania kodu klienta Ex Libris, ponieważ usługa jest dostępna dla wszystkich niezależnie od tego, czy jest się klientem konkretnej firmy.

Przydatne jest za to podanie adresu bazowego narzędzia linkującego (“Link resolver Base URL”), ponieważ pozwoli to na odsyłanie użytkowników to pełnych tekstów artykułów z tych baz, które subskrybuje nasza biblioteka.

W polu “Default subject” możemy wybrać dziedzinę (temat), który wyświetli się domyślnie od razu po załadowaniu gadżetu. Wydaje się to najbardziej przydatne dla bibliotek wydziałowych lub wtedy, kiedy prowadzimy podstrony dla różnych tematów lub swoje podstrony mają bibliotekarze dziedzinowi.

W polu “Default locale” wybieramy oczywiście “Polish”, aby gadżet wyświetlił się w języku polskim. Pole “Default css link” służy do podania adresu stylów CSS odpowiadających za wygląd, ale podobnie jak wymienione przed chwilą, także i to nie jest obowiązkowe.

Po kliknięciu “Next” powinniśmy otrzymać wiadomość, że wszystko przebiegło pomyślnie (informację dostaniemy też e-mailem):

bx_ha_tut_3

Najbardziej interesuje nas tu adres zaznaczony czerwoną ramką — użyjemy go do osadzenia narzędzia na stronie biblioteki. A konkretnie przyda nam się do tego ten kawałek kodu HTML:

<iframe style="width: 580px; height: 220px;" title="Hot Articles from bX" src="[ADRES URL]" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>

Adres ze strony z potwierdzeniem kopiujemy w miejsce tekstu [ADRES URL] zaznaczonego na czerwono. Dodatkowo możemy zmienić oznaczone na zielono liczby w celu zmiany szerokości (width) i wysokości (height) osadzonego narzędzia.

Kiedy już spreparujemy odpowiedni kod, wystarczy wkleić go w kod HTML strony biblioteki i voilà:

We wpisie wykorzystano zdjęcie autorstwa Nica McPhee (lic. CC-BY-SA)

 • Zuza

  Hallo, tu frankofilka ;) We “voilà” akcent wiatr wschodni przewiał nie na tę stronę co trzeba…
  A merytorycznie – to mam nadzieję, że w BUW w końcu będziemy mieć hot articles :)

 • Ania

  A jak można sprawdzić, czy biblioteka posiada link resolvera?

  • Chodzi o swoją bibliotekę czy jakąś inną? Jeżeli swoją, to najłatwiej spytać bibliotekarza systemowego lub kogoś, kto zajmuje się subskrypcjami baz elektronicznych. A jeżeli o inną, to trzeba sprawdzić, czy biblioteka oferuje linkowanie np. z baz bibliograficznych, abstraktowych, katalogu (ale nie za pomocą linków w polu 856 w MARC-u) lub systemu discovery do innych usług (głównie pełnych tekstów).

   Przykładowo w systemie discovery biblioteki Politechniki Śląskiej (http://primo.bg.polsl.pl) widać link resolver w wynikach wyszukiwania w zakładce “znajdź to!” przy konkretnych rekordach.

   Jeżeli moje wyjaśnienia nie pomogły, proszę powiedzieć, o jaką konkretnie bibliotekę chodzi; być może będę mogła pomóc (chociaż czasami konieczne jest bycie użytkownikiem takiej biblioteki, aby to sprawdzić).

   • Ania

    Dziękuję za odpowiedź. Byłam pewna, że nie mamy takiego narzędzia, ale zmyliło mnie to, iż od niedawna mamy EDS, a wyczytałam że do multiwyszukiwarki dołączone jest w cenie narzedzie linkujace i lista A/Z. Ale nic takiego nie widzę

    • EDS-owi rzeczywiście powinien towarzyszyć link resolver. Z tym, że nie każde linkowanie w EDS-ie wykorzystuje to narzędzie i protokół OpenURL (dlatego można tego nie zauważyć). Te wykorzystujące link resolver są prawdopodobnie opisane “Full Text through LinkSource” (przynajmniej ten EDS, do którego mam dostęp, ma w ten sposób takie linki opisane. Także po zmianie języka na polski).

     • Ania

      Proszę w takim razie spojrzeć http://www.bg.zut.edu.pl/

     • Niestety, wyszukiwanie jest dostępne dopiero po zalogowaniu, więc nie jestem w stanie sprawdzić. :(

     • Ania

      Znalazłam, nie wszystkie bazy mamy w EDS dlatego część z wyszukanych publikacji nie ma ikony. Rozumiem teraz, że możemy w tej sytuacji korzystać z narzędzia bX?

     • Tak, można. :) Właściwie można i bez link resolvera, ale z nim jest wygodniej. Użytkownicy mogą wtedy dostać linki bezpośrednio z bX-a do pełnych tekstów, do których biblioteka ma dostęp, więc jest wygodniej. :)

      Konieczna jest tylko znajomość adresu bazowego (“Link resolver Base URL”), żeby bX “wiedział”, jakie zbiory elektroniczne biblioteka udostępnia swoim użytkownikom.

     • Ania

      Dziękuję
      mało się w tym orientuję:-)
      To proszę mi jeszcze “powiedzieć” skoro nie potrzebny jest link resolver to dlaczego tylko 1 biblioteka posiada bX ?( z danych Aleph0

     • bX i bX Hot Articles to dwa różne narzędzia. Płatnego systemu rekomendacji artykułów Ex Libris bX faktycznie używa jedna biblioteka w Polsce, chociaż na świecie jest to już ponad 1000 instytucji.

      bX Hot Articles to całkowicie osobne narzędzie bazujące na tych samych danych co bX i w Polsce posiada go więcej bibliotek. W pierwszej kolejności przychodzą mi na myśl Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej i Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej.

      Działanie systemu bX (nie bX Hot Articles) fajnie pokazuje filmik:

     • Bibliotekarz

      Rozumiem. A warunkiem,żeby mieć HA bX jest posiadanie narzędzia linkującego?

     • Posiadanie narzędzia linkującego nie jest konieczne (np. Bibliosfera go nie posiada, a Hot Articles działa :)). Narzędzie linkujące uzupełnia działanie dodając bezpośrednie linki do pełnych tekstów, ale bez niego lista najpopularniejszych artykułów też się wyświetli. Można po prostu pominąć to pole przy rejestracji.

      Tu znalazłem kilka słów na ten temat:
      http://bx.ha.service.exlibrisgroup.com/service/html/reg_help.html#baseurl