bibliosfera.net_1276559860386

Bibliosfera – jak to się zaczęło? Początki i pradzieje… ;)

17 czerwca 2013

To już trzy lata istnienia naszego serwisu! W zeszłym tygodniu obchodziliśmy trzecie urodziny. Z tej okazji zdecydowałem się opublikować pierwszy artykuł na temat historii i prahistorii Bibliosfery. Zapraszam do czytania. :)

bibliosfera.net_1276559860386

Idea nowego serwisu internetowego dla bibliotekarzy pojawiła się na początku 2009 roku. Pierwsze projekty zakładały dużo bardziej rozbudowany serwis o zupełnie innej nazwie. Prace rozpoczęły się już w pierwszych miesiącach.

W tamtych czasach istniał EBIB czy inne, mniejsze wortale branżowe, ale w większości z nich czegoś mi brakowało… Między innymi brakowało jednego miejsca, które skupiałoby informacje dotyczące naszej branży z całej sieci, więc temu miał być poświęcony jeden dział serwisu — miał to być jedyny dział dedykowany w całości bibliotekarzom pod wdzięczną nazwą “bibliosfera”.

Jednym z ciekawych pomysłów był prowadzony przez Arka Stęplowskiego projekt Bibliotekarz.com skupiający notki z różnych blogów bibliotecznych, ale szybko został zamknięty, a nawet podczas działania z serwisem występowały przeróżne problemy techniczne i związane z jakością i tematyką pojawiających się tam treści. Dość powiedzieć, że bardzo często pojawiały się tam np. informacje ważne jedynie z lokalnego punktu widzenia, jak przykładowo zmiana godzin pracy biblioteki.

Wcześniej, jeszcze w kwietniu spotkaliśmy się (ja, Kuba Kołakowski i Ala Morawska, którzy wspierali mnie wtedy przy projekcie) z Arkiem prezentując mu bardzo wstępną wersję, dość nowatorskiego na nasze warunki, serwisu. Nie udało nam się go przekonać do szerszej współpracy, więc w poprzednim składzie pracowaliśmy dalej na poziomie pomysłów oraz tworzenia i testowania oprogramowania.

Co ciekawe, większość projektów powstawała wtedy najpierw na papierze, a dopiero później była przenoszona do oprogramowania. Nawet pierwsze ikonki powstały w ten sposób:

binpencil-bold-1

Około września 2009, kiedy mieliśmy już sporą część serwisu według poprzedniego pomysłu, postanowiliśmy zmienić koncepcję i skupić całość pracy na dziale dla bibliotekarzy. Pierwszego października 2009 została zarejestrowana domena bibliosfera.net. Taka decyzja była podyktowana różnymi czynnikami, ale w dużej mierze naszymi możliwościami, które były wtedy raczej za skromne do zrealizowania całości idei. Ta część serwisu szybko też stała mi się najbliższa i szybko mnożyły się pomysły na nowe funkcje przydatne bibliotekarzom.

Co konkretnie miała zawierać Bibliosfera? Od samego początku były to dodane przez bibliotekarzy linki, wideo i obrazki, ale też automatycznie dodane odnośniki do nowych wpisów ze starannie dobranych branżowych blogów. Kluczem doboru miała być przydatność i możliwość zainteresowania bibliotekarzy z całej Polski. Oprócz tego osadziliśmy też na stronie głównej świetny kalendarz wydarzeń prowadzony w tamtym czasie przez Marcina Malinowskiego.

Inną funkcją miało być zintegrowane całości z forum, na którym mogłyby być poruszane tematy branżowe. Były to gorsze czasy dla Forum EBIB-u, które już wtedy było atakowane spamem, a wątki skupiały raczej zbiór linków niż pomagały dyskusji. Późniejsza zmiana oprogramowania forum była chyba dobrym krokiem, ponieważ mimo okresowego kryzysu, teraz chyba dyskusje powoli tam wracają. A forum bibliosferowe odeszło z tego świata przy którejś ze zmian wersji Bibliosfery… ;)

W kwietniu 2010 serwis już był prawie gotowy, jednak ostatnie szlify przedłużały się aż do czerwca. W maju miała za to miejsce pierwsza prezentacja serwisu, która spotkała się z entuzjazmem. Do zespołu dołączyła wtedy Dominika Paleczna. Około miesiąc później, 14 czerwca 2010 roku została udostępniona publicznie wersja beta, która funkcjonowała przez najbliższe półtora roku. Było to po konferencji w IINiSB UW współorganizowanej z FRSI i Instytutem Książki, a konkretnie po przedstawieniu projektu dr. Michałowi Zającowi z IINiSB UW, który przekonał mnie do opublikowania “bety”. To na tej konferencji poznałem też Maćka Rynarzewskiego z serwisu Pulowerek.pl.

W następnych miesiącach serwis cały czas się rozwijał i otrzymał nowe funkcje, jak np. opublikowany w sierpniu BiblioKalendarz, czyli bibliosferowy kalendarz wydarzeń branżowych, który nie mógłby powstać bez pomocy Dominiki Palecznej, która od początku zajęłą się jego redakcją i dodaniem pierwszych wydarzeń. Niedługo później każdy mógł samodzielnie dodać wydarzenie do BiblioKalendarza. Do tej pory użytkownicy dodali już ponad 700 wydarzeń.

Dość szybko, bo właściwie następnego dnia po uruchomieniu serwisu zaczął współpracować z nami Michał Rzeszutek, czyli Bocian. Jest on autorem większości remiksów znanego i lubianego sowy Alojzego, które towarzyszą nam przy różnego rodzaju okazjach. Oprócz tego jest współautorem obecnego wyglądu serwisu. Praca z Michałem od początku zaskoczyła mnie jego profesjonalnym podejściem do sprawy i błyskawicznym realizowaniem nawet zwariowanych pomysłów. Dzięki! :)

W sumie w bazie Bibliosfery znajduje się ponad 10 000 linków (dodanych ręcznie i automatycznie), wydarzeń, artykułów i materiałów wideo związanych z naszą branżą. Najnowszym działem jest Wideoteka Bibliotekarza, która zawiera póki co 136 klipów. Nieco starszy dział “Artykuły” to prawie 200 tekstów. A to dopiero początek!

Dziękujemy, że z nami jesteście i tworzycie z nami Bibliosferę! :)

Specjalne podziękowania należą się też ekipie biblioteki Przystanek Książka, która od początku wspierała moją działalność, oglądała, komentowała i wspiera w wymyślaniu nowych funkcji. Dzięki!

Nie sposób wymienić wszystkie osoby, którym należą się dodatkowe podziękowania, ale spróbuję wymienić kilka, które wspierały projekt jeszcze w jego początkach:

Dominika Paleczna, Kuba Kołakowski, Michał Rzeszutek, Marcin Ludkiewicz, Maciek i Justyna Lisakowie, Kasia Urbanowicz, Ola Reda, Ala Morawska, Krzysztof Juszczyk, Mariusz Luterek, Michał Zając, Maciek Rynarzewski. Dziękuję! :)

Last but definitely not least: od 2011 roku naszym partnerem jest firma Aleph Polska, która wspiera naszą działalność i bez której niektóre nasze projekty, jak choćby BiblioGrill, być może nigdy by nie powstały. Myślę, że mogę podziękować zarówno w swoim imieniu, jak i wszystkich innych, którzy tworzą serwis czy biorą udział w organizowanych przez nas wydarzeniach.

Opis historii po 2010 roku zostawię chyba na jakąś inną okazję. ;-) Postaram się tam opowiedzieć o projektach offline, początkach współpracy z Odjazdowym Bibliotekarzem, artykułach czy Stowarzyszeniu Bibliosfera.org. Osoby związane z tymi historiami zasługują także na osobne wspomnienie i podziękowanie. :)