Wrocławskie Spotkania Bibliotekarzy

W czerwcu bibliotekarze spotkają się… we Wrocławiu

14 stycznia 2013

Co dwa lata we Wrocławiu jest organizowane wydarzenie pod nazwą Wrocławskie Spotkania Bibliotekarzy. Pierwszy raz udało mi się na nich być w czerwcu 2011 (wcześniej impreza funkcjonowała jako “Wrocławskie Spotkania Bibliotekarzy Polonijnych”) i muszę przyznać, że była to jedna z lepszych konferencji w tym roku.

IV Wrocławskie Spotkania Bibliotekarzy, które odbędą się już na przełomie wiosny i lata skupią się w dużej mierze na nowoczesnych technologiach i wykorzystaniu ich w bibliotekach. Będzie więc o nowych mediach, oprogramowaniu w chmurze, inteligentnych witrynach bibliotek, e-bookach, multiwyszukiwarkach i mobilnej edukacji. Nie zabraknie też oczywiście niezmiennie popularnych serwisów społecznościowych. Ciekawie zapowiadają się warsztaty RDA czy budownictwo bibliotek w XXI wieku.

Oprócz nowych technologii pojawiają się też między innnymi PR i marketing, otwarte zasoby edukacyjne, wykorzystanie funduszy unijnych i sesja filmowa “Obraz. Dźwięk. Biblioteka.”. Zresztą cały zakres tematyczny możecie znaleźć na podstronie wydarzenia w BiblioKalendarzu. Zgłoszenia prezentacji już tylko do 1 lutego!

Muszę przyznać, że bardzo ucieszyłem się, kiedy Bibliosfera została partnerem medialnym tegorocznej edycji. Nie tylko dlatego, że tematyka wydaje się jeszcze ciekawsza niż w poprzedniej, ale także ponieważ Wrocław od zawsze kojarzy mi się z aktywnymi bibliotekarzami i dobrą organizacją.

Zresztą samo miasto i jego biblioteki też kuszą swoim urokiem — aż wstyd przyznać, że mimo kilku wizyt zdążyłem odwiedzić zaledwie parę z nich. A te, które widziałem zapowiadają, że warto zobaczyć więcej! Dlatego tym razem wybiorę się dzień wcześniej i zrobię tournée po bibliotekach. Tym bardziej mnie cieszy, że organizatorzy przewidzieli zwiedzanie BiblioTechu w czasie konferencji.

Już nie mogę doczekać się tegorocznego spotkania we Wrocławiu. :-)

PS. A dla tych którzy nie dotrą albo będą chcieli powspominać konferencję po powrocie do domu nakręcimy pewnie relację wideo, którą zamieścimy w wideotece bibliotekarza (bibliosfera.tv). :)