Fot. Ozyman (lic. CC-BY-NC-SA)

Co czytali bibliotekarze w 2012 roku?

3 stycznia 2013

Przełom lat to czas podsumowań – publikujemy podsumowanie najpopularniejszych w zeszłym roku treści z naszego serwisu. Na pierwszy ogień idą artykuły i wideo, a już wkrótce dowiecie się, strony których wydarzeń w BiblioKalendarzu były odwiedzane najczęściej. Korzystając z okazji, od razu zapowiadam całkowicie nowy dział w Bibliosferze, który zostanie uruchomiony już w przyszłym tygodniu. :)

Styczeń

W styczniu oprócz podsumowań rocznych chętnie czytaliście i podwaliście dalej teksty z pytaniem w tytule: “Dlaczego Web 0.2 w katalogach bibliotecznych nie działa?” oraz “Jak wydawać i jak nie wydawać słowników (dla bibliotekarzy)?”

Luty

W lutym promowaliśmy w Polsce Tydzień E-książki 2012, a jego podstronę w naszym serwisie odwiedzono kilka tysięcy razy.

Marzec

Czyżby bibliotekarze nie lubili być przytulani? Dominika napisała w ostatni dzień lutego “Przytul bibliotekarza. A może lepiej nie…?”, ale dopiero w marcu ten tekst zdobył dużą popularność. W moim tekście i komentarzach do niego zastanowiliśmy się wspólnie, jakich słów nie powinien wymawiać biblioteczny katalog — do tematu pewnie wrócimy! :)

Kwiecień

Zdecydowanie polubiliście tekst Dominiki pt. “Jak zwiększyć liczbę usatysfakcjonowanych użytkowników o 30%?” oraz kampanię “Czytaj! Zobacz więcej”:

Maj

W tym odjazdowym miesiącu najchętniej podawaliście dalej tekst Dominiki “A czy Ty lubisz stronę swojej biblioteki na Facebooku?”.

Czerwiec

Czytaliscie: “Rozwydrzony czytelnik vs. stereotypowy bibliotekarz” (Dominika Paleczna) i E-czasopisma to nie ziemniaki (Krzysztof Lityński). Jeżeli chodzi o formy wideo, to najchętniej oglądaliście bibliogrillowe wystąpienie Aleksandra Radwańskiego:

Lipiec

Waszą największą uwagę przyciągnęły trzy teksty: “Kontrowersyjne godziny otwarcia bibliotek w wakacje” (Dominiki Palecznej), “O reakcjach na zbiorowe czytanie w mieście” (Pauli Milewskiej) oraz “Dyslektycy, do e-booków!” (znów Dominiki :-)).

Sierpień

W sierpniu czytaliście wakacyjne teskty Doroty Sochockiej: “Snobizm w wersji biblio, czyli torba, która poruszyła Internet” (chyba najpopularniejszy w tym roku!) oraz “Miasto książek, w którym nikt nie czyta“.

Wrzesień

W tym miesiącu wszyscy mówili o Tygodniu Zakazanych Książek (aż 275 polubiło jego podstronę!). To niesamowite uczucie nakręcąć tak pozytywnie odbieraną akcję. 231 bibliotek włączyło się do akcji i zorganizowało ją u siebie. Na pewno możecie się spodziewać powtórki za rok. :)

Najpopularniejszymi artykułami tego miesiąca były “Czego Mercedes zazdrości bibliotece?” Doroty Sochockiej i relacja z Forum Młodych Bibliotekarzy napisana przez Dominikę Paleczną.

Październik

Październik to zdecydowanie miesiąc Programu Rozwoju Bibliotek i FRSI. Opublikowany przez nich film 10 PROSTYCH rzeczy, które możesz zrobić w bibliotece polubiło w naszym serwisie prawie 190 osób!

Oglądaliście też chętnie naszą relację z Kongresu Bibliotek Publicznych organizowanego przez FRSI:

Jeżeli chodzi o teksty, to czytaliście, lubiliście i linkowaliście tekst “SBP zamknięte. Kiedy Open Access?” (mojego autorstwa).

Listopad

W listopadzie opublikowaliśmy rozchwytywane podsumowanie Tygodnia Zakazanych Książek. Sporo dyskusji wywołał artykuł o powstaniu w tym roku pierwszej w Polsce biblioteki cyfrowej… co było oczywiście dziennikarską bzdurą i co Dominika wyśmiała w swoim osiemnastym bibliotecznym przeglądzie tygodnia pt. “Podobno właśnie powstała pierwsza biblioteka cyfrowa w Polsce [sic!]”

Grudzień 

W tym miesiącu najpopularniejszym artykułem okazał się tekst Doroty Sochockiej pt. “Dziedzictwo się dziedziczy czy kupuje?“. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się też relacja na żywo z konferencji Książka – Dokument – Informacja: Kulturowa tożsamość książki.


Wykorzystano zdjęcie autorstwa użytkownika Ozyman (lic. CC BY-NC-SA)