Writing Tools

Bibliosfera w 2012 roku — co sie działo?

9 stycznia 2013

Ten rok był bardzo ważny dla Bibliosfery z co najmniej kilku powodów – nie tylko dlatego, że w marcu pojawiła się odmieniona wersja serwisu pod nazwą Bibliosfera 2 z całkowicie nowym działem: “Baza Wiedzy”. ;-)

W lutym powstało Stowarzyszenie Bibliosfera.org, skupiające ludzi stojących za większością akcji Bibliosfery. Jego przedstawicielką i koordynatorką została Paula Milewska, która jest pomysłodawczynią i główną organizatorką “Odjazdowego Bibliotekarza“.

“Odjazdowy Bibliotekarz” był zdecydowanie największą akcją, jaką zorganizowaliśmy w zeszłym roku. To akcja, w której pierwszy raz wzięliśmy z Dominiką udział w 2011 roku (zostaliśmy partnerem medialnym i wspieraliśmy ją organizacyjnie w Łodzi), a w 2012 roku Bibliosfera została współorganizatorem ogólnopolskim i edycji warszawskiej; pomagaliśmy trochę w łódzkiej. W lutym uruchomiliśmy też nową stronę akcji. Udało nam się wspólnie z Wami zorganizować akcję w ponad 90 miejscowościach, co przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania! Mamy nadzieję, że uda nam się podwoić tę liczbę w tym roku.

Udało nam się wystąpić na kilku konferencjach i przeprowadzić kilka szkoleń, w tym dzięki FRSI miałem przyjemność szkolić bibliotekarzy na International Young Librarians Academy na Łotwie, co było świetnym doświadczeniem i… możliwością promocji Odjazdowego Bibliotekarza poza granicami kraju. Tak, tak – odbył się już pierwszy rajd w Tarnopolu na Ukrainie, a mamy nadzieję, że to dopiero początek, bo zainteresowanie jest ogromne.

We wrześniu udostępniliśmy Wam materiały i zachęcaliśmy do organizacji Tygodnia Zakazanych Ksiażek. Odzew był niesamowity – 231 bibliotek zdecydowało się wziąć udział w akcji i promować czytanie przez zakazywanie!

Zorganizowaliśmy trzy BiblioGrille (#5, #6, #7), czyli nieformalne spotkania bibliotekarzy łączące prezentacje branżowe z grillowaniem, a także pierwszego BiblioBeera. Na czerwcowym BiblioGrillu obchodziliśmy drugie urodziny, na których zjedliśmy alojzowy tort. :-)

W lipcu uruchomiliśmy nowy dział – Artykuły – publikujemy w nim autorskie teksty o bibliotekach i innych powiązanych sprawach, a każdy zainteresowany publikacją może przesyłać nam swoje. Niedługo później dołączyła do nas Dorota Sochocka.

Rok 2012 był też rokiem, w którym pojawiało się u nas jeszcze więcej treści w formie wideo, a od tego tygodnia możecie się spodziewać wysypu kolejnych, ponieważ w poniedziałek otworzyliśmy nowy dział – Wideoteka bibliotekarza (bibliosfera.tv). Znajdziecie tu nagrania z konferencji, spoty, reportaże, wywiady i wiele innych ciekawych nagrań. Szczegóły możecie znaleźć w moim poniedziałkowym wpisie.

Plany na 2013

W tym roku chemy uporządkować trochę pojawianie się treści w serwisie. W związku z tym możecie się spodziewać, że treści będą pojawiać się regularnie w kilku cyklach, które będą się zmieniały w ciągu roku. I tak na początek planujemy odrzucone poniedziałki (z serią “Odrzucone obrazy”), prawnicze wtorki (seria filmów z Barbarą Szczepańską), konferencyjne czwartki (nagrania z konferencji) oraz przejrzane piątki (biblioteczne przeglądy tygodnia). Co w pozostałe dni? Zostawiamy sobie na razie trochę swobody. :)

Oprócz tego zorganizujemy pewnie konferencję lub BiblioGrilla i kolejne edycje naszych stałych akcji. Szykujemy też dla Was kilka nowości, o których opowiemy już wkrótce.


Wykorzystano zdjęcie Pete’a O’Shea