Bibliosfera 2

Bibliosfera 2!!!!111razraz

13 marca 2012

Wiemy, że wielu z Was na to czekało — dziś publikujemy drugą wersję serwisu bibliosfera.net. Najbardziej zauważalną zmianą jest z pewnością nowy, odświeżony wygląd. Jest to jednak chyba jedna z mniejszych zmian w porównaniu do reszty. Bibliosfera 2 została zaprojektowana i zaprogramowana od początku, na podstawie cennych doświadczeń z rozwijaniem poprzedniej wersji.

Staraliśmy się, żeby “dwójka” była dużo przyjaźniejsza dla użytkowników i dawała im jak największe możliwości. Poniżej prezentuję najważniejsze zmiany w serwisie:

Strona główna — z prawej strony zniknęła większość boksów, takich jak np. automatycznie dodane nowości — teraz wszystkie typy treści można przeglądać po lewej stronie (z możliwością zawężenia np. tylko do wydarzeń czy linków). Pewnie ucieszą Was też obrazki przy linkach. :)

– Baza Wiedzy — całkowicie nowy dział, który docelowo będzie łączył cechy wpisów encyklopedycznych z prezentacją wszystkich powiązanych treści w sposób podobny do tego ze strony głównej. Już niedługo wszyscy zarejestrowani użytkownicy będą mogli edytować tu wpisy. :) Promujemy otwartość, więc opisy tematów w Bazie Wiedzy będą dostępne na wolnych licencjach, jak np. Creative Commons.

– Możliwość obserwowania tematów — teraz przy interesujących Cię tematach możesz kliknąć “Obserwuj” — wpisy związane z tymi tematami pojawiają się na stronie głównej w zakładce “Obserwowane”. Tematy warte obserwowania będziemy polecać na stronie głównej Bazy Wiedzy.

– BiblioKalendarz — największy polski kalendarz wydarzeń okołobibliotecznych doczekał się nowego wyglądu i kilku nowych funkcji, jak np. możliwość zamieszczenia zakładki z programem. Na stronie głównej BiblioKalendarza będziemy od czasu do czasu polecać jakieś wydarzenie. Dodaliśmy też poddział “archiwum wydarzeń”, gdzie znajdziecie wydarzenia z przeszłości. Dodających wydarzenia ucieszy pewnie fakt, że teraz każdy zarejestrowany użytkownik będzie mógł edytować te wydarzenia, które umieścił w serwisie.

– Zlikwidowaliśmy dział Czytnik RSS na rzecz Bazy Wiedzy i strony głównej. Teraz kanały RSS możesz obserwować tak samo jak inne tematy.

Przestaliśmy wspierać działanie w przeglądarce Internet Explorer — po zmianach, starsze i mniej nowoczesne przeglądarki, jak np. Internet Explorer mogą nie wyświetlać poprawnie Bibliosfery. Użytkowników IE zachęcamy do ściągnięcia którejś z nowoczesnych i darmowych przeglądarek jak Google Chrome, Mozilla Firefox czy Opera (do zainstalowania tej pierwszej nie są wymagane uprawnienia administratora).

– Oprócz tego w menu pojawiły się dwa nowe działy, którymi zaskoczymy Was w ciągu najbliższych miesięcy . :)

Cały czas pracujemy nad nową wersją Bibliosfery. Będziemy dodawać co jakiś czas nowe funkcje i poprawiać niedociągnięcia. :)