CC-BY iUnique Fx ©

Jak minął 2011 w bibliosferze i co nas czeka w 2012?

2 stycznia 2012

Jak zawsze na przełomie grudnia i stycznia czas na podsumowania i prognozy. Podobnie jak inni,  także trochę subiektywnie, choć nie do końca. Do wyboru wydarzeń wykorzystałem statystki Bibliosfery – jakie tematy były najpopularniejsze, czego szukali ludzie, którzy dostali się do serwisu przez wyszukiwarkę i które linki cieszyły się największą odwiedzalnością. Tak powstało poniższe zestawienie. Oprócz podsumowania roku 2011 pokusiłem się także o krótką zapowiedź 2012. :-)

Styczeń

Rok zaczął się nieciekawie – od wprowadzenia podatku VAT na książki. Jakby było mało samego podatku, to jeszcze powstało niemałe zamieszanie ze stawkami przejściowymi. Polski VAT zaczął też wtedy doliczać np. Amazon UK, co odbiło się odrobinę większymi cenami dla Polaków.

Luty

Od lutego zaczęło się szaleństwo związane z wynikami badań czytelnictwa ogłoszonymi przez Bibliotekę Narodową. O ile co do samych wyników zdania są podzielone — większość bije na alarm, część osób twierdzi, że wcale nie jest tak źle (popatrzcie na te kolejki w księgarniach!), to trzeba przyznać, że chyba o niczym innym w naszej branży nie mówiło się tak dużo, tak głośno i przez tak długi okres (no może o Programie Rozwoju Bibliotek).

Marzec

W marcu, przynajmniej w Bibliosferze, królował międzynarodowy Tydzień E-książki. Sporo bibliotekarzy udało nam się zarazić akcją i do tej pory ludzie wyszukują “tydzień e-książki” w Google. :) Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej!

Kwiecień

W kwietniu najpopularniejsze w serwisie okazało się największe na świecie zdjęcie zrobione wewnątrz budynku, a dokładnie w Bibliotece na Strahowie. Jest to 40-gigapikselowa, 360-stopniowa panorama i rzeczywiście robi niesamowite wrażenie. :)

Maj

Maj był zdecydowanie miesiącem Odjazdowego Bibliotekarza — dawno już nie widzieliśmy tak dobrze zorganizowanej i angażującej, zarówno bibliotekarzy jak i użytkowników, ogólnopolskiej akcji. Oby tak dalej! :)

Czerwiec

W czerwcu serwis bibliosfera.net obchodził swoje pierwsze urodziny. Wtedy też zorganizowaliśmy pierwszego BiblioGrilla, który dał początek całej serii letnich spotkań, kontynuowanych aż do jesieni. BiblioGrill to luźne spotkania, bez otoczki konferencyjnej, na których bibliotekarze mogli spotkać się, wymieniać pomysłami i w przyjemnej atmosferze porozmawiać (na tematy nie tylko branżowe).

Lipiec

Trochę spokojniejszy miesiąc dla bibliotek (co nie przeszkadzało w zorganizowaniu jeszcze fajniejszego BiblioGrilla), ale warto przypomnieć zgrabne porównanie  regulaminów warszawskich bibliotek, które pod koniec lipca umieścił w sieci Marcin Ludkiewicz. Niby jedno miasto, a różnice bywają spore.

Sierpień

Zdecydowanie najmniej aktywny miesiąc, bo jest też wtedy najwięcej urlopów. My też wyjechaliśmy… i zorganizowaliśmy pierwszy wyjazdowy BiblioGrill, w Kazimierzu Dolnym. Tym razem edycję rozszerzoną, z noclegiem i dwoma dniami grillowania. :)

Wrzesień

We wrześniu biblioteki powracają do życia i zaczynają się pierwsze konferencje, w tym patronowane przez Bibliosferę VI Forum Młodych Bibliotekarzy w Poznaniu. Zapraszamy do obejrzenia kilku nagrań na Bibliosferze. W naszym serwisie największym powodzeniem cieszył się organizowany przez nas Tydzień Zakazanych Książek, a na Facebooku kontrowersje wzbudziło wideo pokazujące ciekawą usługę biblioteki Uniwersytetu w Lejdzie.

Październik

To zdecydowanie miesiąc II Kongresu Bibliotek Publicznych “Biblioteka: więcej niż myślisz” organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. I my tam byliśmy i zdjęcia zrobiliśmy. :)

Listopad

Rzeczpospolita opublikowała kontrowersyjny “Ranking Bibliotek” (zapomnieli w tytule dopisać, że tylko małych i tylko publicznych, ale jakiej rzetelności można się spodziewać od ludzi, którzy piszą “księgozbiur” — przez u zwykłe i “bibloteka” — przez jedno i). Co gorsza, wątpliwości wzbudzał nie tylko przez alternatywną ortografię, ale także z innych powodów. Na blogach pisali o tym m.in. Bibla, Dominika Paleczna i ja — polecam lekturę komentarzy.

Grudzień

W TVN wyemitowany został pierwszy odcinek tasiemcowego serialu “Na Wspólnej” z bibliotekarką, przedstawiający raczej nie to, co chcielibyśmy zobaczyć. Oprócz tego pojawiło się kilka niepokojących wiadomości: “Nożownik terroryzuje bibliotekarki. Policja grozi kobietom mandatem!” oraz sprawa bibliotekarki z Kożuchowa, która została zwolniona, bo poskarżyła się na zimno w pracy.

Z pozytywów grudniowych koniecznie trzeba wymienić pulowerkową choinkę z książek, która zrobiła taką furorę, że nawet doczekała się pokazania w telewizji. :)

A co nas czeka w 2012?

Kolejny rok szykuje się nie mniej interesujący. Jeszcze w styczniu swoją premierę powinna mieć druga wersja Bibliosfery. Szykujemy dla Was dużą aktualizację — możecie być pewni, że serwis zmieni się nie do poznania – ale bez strachu, będą to zmiany na lepsze. :)

Zresztą styczniowa aktualizacja będzie tylko początkiem — w następnych miesiącach 2012 roku czeka Was jeszcze co najmniej kilka dużych zmian, w tym całkowicie nowe działy.

Nie zawiedziecie się też, jeżeli czekacie na BiblioGrille. W tym roku planujemy zorganizowanie ich w kilku miastach, m.in. Katowicach, Kazimierzu Dolnym, Toruniu, Warszawie i jeszcze kilku, których nie jesteśmy jeszcze pewni. :) Jeżeli chcielibyście zorganizować z nami grilla w swoim mieście, to dajcie znać na krzysztof@bibliosfera.net! :) Oprócz tego powrócimy z akcjami jak Tydzień E-książki, Tydzień Zakazanych Książek i Odjazdowy Bibliotekarz.

Z rzeczy mniej bibliosferwisowosferowych:

Wróbelki już od jakiegoś czasu ćwierkają, że w marcu możemy się spodziewać polskiej wersji największego sklepu internetowego Amazon, więc może też i na szerszą skalę w Polsce pojawi się Kindle?

Dość ważnym wydarzeniem będzie przeniesienie się kilku dużych bibliotek uniwersyteckich, m.in. biblioteki Boston College, Princeton University i Purdue University, na system biblioteczny działający w chmurze, ale o tym pewnie w osobnym wpisie. :)

Wykorzystano grafikę 2011 (iUnique Fx © CC-BY)

 • Pingback: Wydarzenia dla bibliotekarzy 2011()

 • Paula Milewska

  Z uśmiechem na twarzy wspominam zeszły rok i z jeszcze większym spoglądam w przyszłość :-)
  Ach te podsumowania i plany… Nie mogę się doczekać, bo przecież tak jak w 2011, tak i w 2012 będzie się działo duuuużo i oby co najmniej tak dobrze, jak do tej pory ;-) Tego Wam i sobie życzę!
  Odjazdowego 2012 roku!

 • no to zaciekawiony czekam na nową odsłonę :)
  i wpraszam się na jakiegoś bibliogrila (lub kilka)

 • Ja również, jeśli tylko czasowo uda się to jakoś ugryźć. Fajnie byłoby też, gdyby jednym z miast, co do którego w kwestii bibliogrilla nie jesteście pewni, był Wrocław. :)

  A co do “Na Wspólnej”, bibliotekarce szykuje się poważniejsza rola i to nie z nikim innym, jak z Burzą Burzyńskim ;)